Ducato - jakość i swoboda firmowane przez Fiata Professional

Ducato powstaje w największym w Europie zakładzie produkującym lekkie samochody dostawcze: Sevel w Val di Sangro. To tutaj od 1981 roku produkowane są bazy, które po przebudowach wykonywanych przez konstruktorów kamperów, wjeżdżają na drogi, jako samochody rekreacyjne. Z linii produkcyjnych fabryki na drogi całej Europy zjechało kolejno sześć generacji Ducato, podbijając serca setek tysięcy użytkowników, a to dzięki licznym wariantom nadwozia, kubicznemu i regularnemu kształtowi przedziału ładunkowego, uniwersalności podwozia oraz przyjemnej jeździe. Dzięki tym walorom Ducato stało się bestsellerem na głównych rynkach europejskich oraz idealną bazą do adaptacji na kampery. W sektorze samochodów kempingowych, w 2018 roku przewidziano sprzedaż na poziomie nie niższym niż 120 000 pojazdów, co przekłada się na ponad 10% wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Z roku na rok zwiększa się popyt na nie, a wzrost odnotowuje się na wszystkich rynkach. Wynosi on około 50% w ciągu czterech lat.

 Rekord z Abruzzo ustanowiony na solidnych podstawach.
Pozycja Ducato, jako lidera na rynku, bierze się przede wszystkim z jego dominacji technologicznej i umiejętności dostosowywania się do potrzeb Klienta poprzez rozwiązania, które ułatwiają i usprawniają pracę firm zajmujących się zabudową oraz uprzyjemniają życie w kamperze. Są to rozwiązania, które pozbawiają kierowcę kampera wszelkich trosk związanych z samochodem, pozwalając mu skoncentrować się tylko na swoich wakacjach. Również zakład w Sevel rozwijał się równolegle do ewolucji modelu Ducato, dzięki ciągłym inwestycjom mającym na celu poprawę elastyczności, jakości i zdolności produkcyjnych. W 1981 roku zakład Sevel zatrudniał niewiele ponad 600 osób, co przekładało się na produkcję 70 samochodów na dzień. Dzisiaj produkowanych jest 1200 sztuk na dzień w nadzwyczajnej ilości różnych konfiguracji: obiekt jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie pod względem stopnia specjalizacji, organizacji i metod pracy. Ponadto, uzyskał srebrny medal w programie World Class Manufacturing, w którym bierze udział ponad 160 zakładów Grupy FCA, ale również inni dostawcy. Certyfikat „Silver" potwierdza wysokie standardy efektywności, organizacji, zaangażowania i jakości. Zakład zatrudnia około 6400 pracowników, natomiast po wliczeniu dostawców z tego okręgu liczba ta sięga 12 500 osób. Średni wiek wynosi 45 lat, a kobiety stanowią ponad 21% całego personelu. Na jego terenie znajduje się wzorcowy ośrodek „Academy", gdzie szkoleni są pracownicy i gdzie stale leaderzy udoskonalają swoje umiejętności.
„Academy" jest miejscem, w którym spotykają się ludzie, by wzbogacić swoją wiedzę oraz umiejętności przywódcze, a także przeprowadzać symulacje i tworzyć innowacje. Można tu również nauczyć się o najnowocześniejszych technologiach przyszłości, które dotyczą różnych obszarów biznesu, jak jakość, ergonomia, złożoność i tempo pracy.
Ducato: „Najlepsza baza pod zabudowy".
Specyficzność zakładu tkwi w jego umiejętności produkowania samochodów „na miarę” potrzeb: można by wręcz stwierdzić, że istnieje konkretne Ducato dla konkretnego klienta. Dzięki kombinacji wersji nadwozia, silników, skrzyń biegów i kolorów, można wyprodukować ponad 13.000 różnych wersji. Oferowany wybór jest szeroki i imponujący: w sumie od 1981 roku do dziś wyprodukowano ponad 3 miliony sztuk Ducato przeznaczonych do różnorakich celów, dla których wyznaczone są ściśle określone priorytety. W przypadku przewozu towarów, ważne są niskie koszty eksploatacji; przewozu pasażerów-najważniejszy jest komfort; możliwości adaptacyjne istotne są w przypadku zabudów, natomiast wysoka jakość oraz możliwości indywidualizacji mają ogromne znaczenie dla baz pod kampery, które stanowią około 55 % produkcji z 2017 roku. Są to standardy bez wątpliwości osiągnięte przez Ducato: również w tym roku i to już po raz jedenasty, model będący symbolem Fiat Professional został wybrany przez Czytelników prestiżowego niemieckiego magazynu Promobil, jako „Najlepsza baza pod zabudowy", co potwierdziło jego dominującą pozycję w branży samochodów kempingowych.
37-letni sukces.
Już 37 lat temu, Ducato zrewolucjonizował rynek lekkich samochodów dostawczych i rewolucja ta wydaje się nie mieć końca. Aktualna, szósta generacja, może poszczycić się największą w sektorze ładownością. Nadwozie jest niezwykle wyważone, a specjalne zawieszenia do kamperów zapewniają bezpieczną dynamikę jazdy, niezawodną we wszystkich warunkach drogowych. Liczne urządzenia bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego pozwalają spokojnie podróżować, nawet, gdy na pokładzie znajduje się cała rodzina, nie rezygnując nigdy z komfortu. Dzisiaj trzy na cztery sprzedane w Europie samochody kempingowe zbudowane są na bazie Ducato, a w ostatnich 10 latach 500 000 rodzin zakupiło kampera zbudowanego na bazie Ducato. Ta pozycja lidera jest odzwierciedleniem możliwości, jakie bestsellerowy model Fiat Professional oferuje do podsycania ewolucji sektora kamperów. Na przykład, pierwszy Ducato będący bazą pod kampera, „wykonał znaczący krok” na przód pod względem technicznym w umiejętności przystosowania się do potrzeb rekreacyjnych. Była to pierwsza baza, która zaproponowała napęd na przód z silnikiem zamontowanym poprzecznie, pozostawiając miejsce z tyłu kabiny na część mieszkalną. Następne generacje Ducato wprowadzały kolejne innowacje, których celem było udoskonalanie samochodów rekreacyjnych zarówno pod kątem możliwości adaptacji dla firm zajmujących się zabudową, jak i wygody użytkowania kamperów. Nieprzypadkowo baza pod zabudowę Ducato cały czas ewoluowała, dzięki połączeniu sił z najważniejszymi europejskimi firmami zajmującymi się zabudowami, proponując im specjalne, niższe i lżejsze podwozia, szerszy rozstaw kół, kabinę z obciętym, wzmocnionym dachem, kubiczny kształt, zaprojektowany tak, by mógł być wykorzystany w możliwie największym stopniu i, ogólnie, doskonałe proporcjonalne rozmiary oraz niezwykle korzystną relację elementów mechanicznych do przestrzeni użytkowej. Od zawsze Ducato oferował modułowość, łatwość prowadzenia i wszechstronność, cechy, które, krótko mówiąc przyczyniły się do jego sukcesu, razem z ciągłymi innowacjami, inteligentnymi rozwiązaniami ukierunkowanymi na poprawę życia w samochodzie, jak na przykład obrotowe fotele kapitańskie.